تبلیغات
مجومرد___ رضوانشهر
چت روم
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ماایجاد کننده وبلاگ : هاتفی مجومرد  • تاریخ ارسال : شنبه 8 آبان 1389, 06:51 ب.ظ

سیاه رنگ «حیرت» است......

روی ادامه مطالب كلیك كنید.


سنتی که امروز بدان پرداخته می‏شود، به عنوان میراث به ما رسیده است و ما وارث این سنت هستیم؛ نکته‏ای که باید خوب بدانیم، این است که این سنت، ریشه‏دار است؛ ریشه‏های بسیار معنوی هم دارد؛ آنچه که در واقع از رنگ‏ها و فرم‏ها در عزاداری امام حسین (علیه السلام )استفاده می‏شود، از روی حساب و کتاب است؛ این‏جوری نیست که کسی آمده باشد و سرخود، رنگی را برای عزاداری امام حسین تعیین کرده باشد.


 

وقتی ما رنگ مشکی را به تن می‏کنیم، برای این است که سوگ‏واریم و لباس مشکی هم مکروه است؛ وارد هیئت امام حسین (علیه السلام )که می‏شویم، متوجه می‏شویم که هیئت را مشکی‏پوش کرده‏اند. آنجا، بر خلاف آنچه خیلی‏ها معتقدند که مشکی سمبل و نشان عزاداری برای امام حسین است، سیاه رنگ «حیرت» است؛ شما در مقابل رنگ سیاه که قرار می‏گیرید، تفکرتان ثابت می‏شود. چرا که این رنگ، بسیار عمیق است، و همان‏طور که نور به آن می‏خورد و بر نمی‏گردد، ذهن شما وقتی می‏خواهد در رنگ سیاه نفوذ بکند، به انتهای رنگ سیاه نمی‏رسد. انسان وقتی چیزی را بررسی کند و نتواند به عمقش پی ببرد، دچار حیرت می‏شود.


 

عزاداری امام حسین و هیئت امام حسین را سیاه می‏کنند، چون مقام امام حسین (علیه السلام )مقامی است که هیچ عقلی به کنه آن پی نمی‏برد و همه‏ی عقول، آنجا حیرت‏زده‏اند.


 

شأن امام حسین را نگاه بکنید. به یارانش می‏گوید بروید میدان؛ به آنها حرمت می‏گذارد که در جان‏نثاری، پیش‏قدم باشند؛ این‏ها میدان می‏روند، بعد اهل بیتش، بعد یکی یکی بچه‏هایش می‏روند و شهید می‏شوند و سپس خود حضرت می‏رود و این قیامت را برپا می‏کند. این وسط، شما در وجود چنین شخصی حیرت نمی‏کنید؟! همه‏ی عالم حیرت می‏کنند؛ چه خارجی، چه ایرانی، فرق نمی‏کند... عزاداری امام حسین را سیاه می‏کنند که دوباره آن حال به ما دست بدهد؛ ما هیچ وقت به عمق وجودی آن کاری که امام حسین کرده است، پی نمی‏بریم.


 

نام گفت و گو شونده: حمید - عجمی

منبع: سایت - لوح - تاریخ شمسی نشر 22/08/1382ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات